Zásady chovu drůbeže

Vážení chovatelé,

chovná drůbež od naší společnosti pochází výhradně ze špičkových tuzemských líhní, kde je záruka kvality a veterinárního dohledu. Kuřice jsou plně vakcinovány dle doporučených vakcinačních programů. Tak, aby Vámi zakoupené kuřice co nejvíce prosperovaly a tím Vám přinesly očekávaný užitek, je žádoucí dodržet některá chovatelská pravidla.

 

ZÁSADY CHOVU DRŮBEŽE

Výběr barvy nosnic

Barva a vysoká hmotnost kuřice není zárukou kvality a dobré snášky. Barvou bez nutnosti kroužkování odlišíte různé stáří nosnic. Vhodné je však chovat jedno stáří, zamezíte tak případnému přenosu chorob od starých nosnic. Ideální je nákup kuřic ve 14. - 18. týdnu. Základním doporučením pro drobnochovy je zásada využívat nosnice do dvou let stáří.

Ustájení nosnic

Nosnice ustájíme nejlépe do zděného, zatepleného a před průvanem chráněného kurníku s dostatečným počtem snáškových hnízd (jedno pro každé 3 - 5 nosnic). Ustájení nosnic do čistého, vybíleného a vydezinfikovaného kurníku je samozřejmostí. Trus je zapotřebí průběžně odklízet a přibližně jednou za měsíc vydezinfikovat celý kurník i snášková hnízda nehašeným vápnem či jiným vhodným dezinfekčním prostředkem. Následně je nutné opět vystlat kurník i hnízda suchými, čistými hoblinami, nebo na krátko řezanou slámou. Jestliže máme nosnice ustájené na hluboké podestýlce, počítáme na 1 m² se 6 - 7 ks nosnic. V kurníku je nutné mít hřady na nocování, dle možností hrabaniště s pískem či popelem.

Krmení a napájení

Optimální pro nosnici je stabilní a neměnná dávka krmiva pokud možno konstantního a neměnného složení dle zkušeností

a možností chovatele. Krmíme 2x denně, když nemáme vhodnou směs na snášku, zkrmujeme např. pšenici 50%, kukuřici 30%, 20% jiných obilovin (oves, ječmen), dále minerální látky např. sušené drcené vaječné skořápky, vápenný grit)

a doplňky vitamínů, makro a mikroprvků a aminokyselin, např. WERRAMIX, který můžete zakoupit přímo u našich prodejců. Dále je vhodné zelené krmivo (tráva, vojtěška), mrkev, řepa, brambory, jako doplněk krmné dávky - nosnice budou mít vejce s oranžovými žloutky. Vodu je třeba měnit denně, nosnicím musí být zachován k vodě stálý přístup. Občasné přilepšování a náhlé změny krmení odlišným typem krmiva může vyvolat až fyziologický stres, pelichání, ozobávání nosnic a další negativní důsledky.

Kontrola zdravotního stavu

Denně kontrolujeme zdravotní stav a chování nosnic. Při výskytu cizopasníků (čmelíků) okamžitě vyčistíme kurník i hnízdo a ošetříme dezinsekčním prostředkem např. Čmelíkostop a prostory vydezinfikujeme. Případné vyšší úhyny konzultujeme s veterinárním lékařem.

Ideální teplota prostředí

Optimální teplota pro nosnice se pohybuje mezi 10 - 25°C, při nižších nebo vyšších teplotách klesá příjem krmiva a snáška.

Světelný den

Velmi důležitým faktorem určujícím snášku je délka světelného dne. Světlo, ať již sluneční nebo umělé, stimuluje produkci hormonů hypofýzy, což má přímý vliv na činnost vaječníků, tedy na produkci vajec. Kuřice v 16. týdnu stáří byly odchovávány na cca 10 hod. světla. Každý týden po tomto stáří přidáme o 1 hodinu světla více tak, abychom v 20. týdnu stáří zajistili nosnicím 14 - 16 hodin světla. Poté se nám nosnice začnou pěkně roznášet. V zimních a podzimních měsících, kdy se den zkracuje, bychom měli nosnicím přisvítit umělým světlem.

Zpět do obchodu

x